Domki nad morzem w Chłopach

Rezerwacja: +48 696 909 880

Odkryj, co jeszcze nie odkryte!

A Ty? Czy byłeś już kiedyś w Chłopach?

szeroka-plaza3-300x225.jpg Chłopy nie są jeszcze tak często wybieranym miejscem na letni odpoczynek, co się wyraźnie zmienia z roku na rok-widać wzrastające zainteresowanie tą miejscowością. Bo i jest czym się zainteresować, ciężko poznać tutejszy klimat i atmosferę i nie zakochać się w tym nadmorskim zakątku… Ta wieś rybacka, pochodząca prawdopodobnie z XII w., posiada nadal funkcjonującą przystań rybacką typu plażowego- z dwupoziomowym molo. W lecie od świtu, gdy rybacy ledwie co przypływają do brzegu, turyści ustawiają się tu w kolejce po świeżą, bałtycką rybkę. Co jeszcze sprawia, że Chłopy posiadają magnetyczne „coś”? Może niska zabudowa miejscowości? Może ciepłe złoża wód solankowych? Może niewielkie odległości między plażą, smażalniami, lasem a innymi wartymi odwiedzenia miejscami? Urok zachodzącego słońca nad polskim morzem z drobnopiaszczystą plażą? A może fakt, że Chłopy położone są  na 16-tym południku? Tego się nie da tak po prostu opisać… Spytajcie tych, co tu wracają co roku ;)
 

Atrakcje, czyli tego nie możesz przegapić!

Trasy piesze, nordic walking i rowerowe

jez-czarne-2010-92-300x225.jpgOkoliczne lasy zachęcają do długich spacerów – zarówno plażą, jak i równolegle lasem-czy to stronę Sarbinowa (1,5km) i latarni w Gąskach (7km) czy też w przeciwną do Mielna (4km). Dla naszych Gości nieodpłatnie pozostają do dyspozycji  rowery i kije Nordic Walking oraz zróżnicowane, ale wszystkie tak samo piękne trasy lasem, plażą, wzdłuż jeziora:
 1. Mała Pętla (7 km): Sarbinowo – Chłopy – Mielenko
 2. Pętla Ustronie (12 km): Sarbinowo – Gąski – Ustronie Morskie – Sianożęty
 3. Duża Pętla Wiatrakowa (39 km): Sarbinowo – Chłopy – Mielenko – Mielno – Unieście – Łazy.
 4. Odnowiony w 2019 roku Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 (zielony – 91,2 km): Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Dąbki – Żukowo Morskie -Darłowo – Darłówko.
 5. Trasa rowerowa Velo Baltica stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10. Orientacyjny przebieg trasy na terenie Pomorza Zachodniego prowadzi m.in. przez następujące miejscowości: Świnoujście - Międzyzdroje - Kołczewo - Międzywodzie - Dziwnów - Dziwnówek - Łukęcin - Pobierowo - Pustkowo - Trzęsacz - Rewal - Niechorze - Pogorzelica - Mrzeżyno - Rogowo - Dźwirzyno - Kołobrzeg - Ustronie Morskie - Gąski - Sarbinowo - Chłopy - Mielno - Osieki - Iwięcino - Bukowo Morskie - Żukowo Morskie - Darłowo - Jarosławiec - Łącko - Królewo - Złakowo. Trasa poprowadzona jest drogami rowerowymi, drogami o małym natężeniu ruchu i odcinkami leśnymi, można ją śledzić na interaktywnej mapie www.trasyrowerowe.wzp.pl oraz www.rowery.wzp.pl.

Miejscowość Chłopy

Ta malownicza wieś i zarówno osada rybacka środkowozachodniego wybrzeża, leżąca między Mielnem (4km) a Sarbinowem (1,5km), w odległości 15km od Koszalina i 30km od Kołobrzegu,  została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowany układ urbanistyczny .

foka-w-chlopach-71-300x225.jpgPierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIII wieku. Nazywała się wtedy Borem, prawdopodobnie od rozległych borów, które ją otaczały. Obecna nazwa Chłopy jest wynikiem spolszczenia niemieckiej nazwy Bauerhufen, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „chłopskie włóki”. Z kronik niemieckich wynika, że już od 1840 roku wieś była uznawana za kąpielisko morskie-jak widać na zdjęciu obok po dziś dzień z atutów tutejszych kąpieli korzystają nawet foki (zdj. z roku 2012)! Chłopy są jedyną zachowaną wsią rybacką z portem plażowym w Polsce, do dziś też znajduje się tu kilka XIX-wiecznych obiektów budownictwa szachulcowego. We wsi znajduje się podziemne złoże wód solankowych, odkryte w latach 1965-196, w czasie poszukiwań ropy naftowej. Leży na głębokości 875 m a jego temperatura wynosi 19,5 °C przy wylocie. Do osobliwości przyrodniczych należy aleja leszczyny tureckiej, drzewiastej, porastającej odcinek szosy z Mielenka do Chłopów.

Obecnie wieś liczy sobie niewiele ponad dwustu mieszkańców, większość z nich trudni się rybołówstwem, prowadzi smażalnie ryb lub sezonowe usługi noclegowo-turystyczne. W sezonie letnim miejscowość ożywa, czynne są  smażalnie, kioski z upominkami, kilka sklepów spożywczych, wypożyczalnie rowerków 4-kołowych, atrakcje dla dzieci, a wieczorami mamy okazję potańczyć w rytm muzyki na świeżym powietrzu (w zasadzie jednak brak jest typowych lokalów dyskotekowych, dzięki czemu wszechobecny hałas nocny  charakterystyczny dla większych miejscowości letnich obcy jest naszym turystom). Czystą wodę i spokój okolicy doceniają nawet odwiedzające nas od czasu do czasu foki.

Dla miłośników aktywnego trybu spędzania wakacji – obok przysiadów na plażowy leżak- w Chłopach czeka wiele możliwości. Począwszy od jogi na plaży, joggingu brzegiem morza, przez spacery Nordic Walking, po wycieczki rowerowe. W Chłopach poćwiczysz na siłowni pod chmurką (największej tego typu na wybrzeżu, z 32-ma stanowiskami), polatasz również na motolotni, wybierzesz się na przejażdżkę konną brzegiem morza, popływasz rowerkiem wodnym/skuterem/ łódką-także na pobliskim Jeziorze Jamno w Mielnie. Również miłośnicy wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie.

Same Chłopy zachowując swój unikatowy klimat oferują swym Gościom co roku większy komfort i moc atrakcji!

16 południk

W czasie spacerów  zapraszamy do zapoznania się z dziejami naszego regionu-np. w samej miejscowości rozmieszczone jest kilkanaście tablic informujących o dziejach tej jedynej w swoim typie osady nadmorskiej. Tablice powstały dzięki działalności Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk” (nazwa stowarzyszenia pochodzi od 16-go południka przebiegającego  przez teren miejscowości-miejsce to oznaczone jest pamiątkowym głazem na odcinku leśnej drogi na Mielno. W czasie ponad 10 lat istnienia stowarzyszenie „16-ty Południk” zrealizowało wiele projektów na rzecz rozeoju wsi, wprowadziło do kalendarza cyklicznych imprez: Stół Wielkanocny, Festyn z okazji Dni Morza czy  Dzień Ryby (przy współudziale miejscowych rybaków, połączony z mszą święta odbywającą się na plaży i święceniem kutrów rybackich).

Multimediala Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach

Chłopy są najprawdopodobniej jedyną wsią w Polsce, w której zachował się tradycyjny układ rybackiej osady z XIX wieku. Zainteresowanych historią tej miejscowości zapraszamy do Skarbnicy Wioski Rybackiej. Ten nowo otwarty obiekt znajduje się przy ulicy Morskiej. Można tam nie tylko zobaczyć lokalne pamiątki związane z tradycjami rybackimi, ale też doświadczyć sztormu na kutrze oraz wysłuchać historii osady. Skarbnica Wioski Rybackiej to nowo powstały obiekt w Chłopach, łączący funkcje muzealne i edukacyjne. W budynku zgromadzone są lokalne pamiątki, związane głównie z tradycjami rybackimi. Część multimedialna ekspozycji ukazuje zagadnienia dotyczące Morza Bałtyckiego, ekologii, środowiska morskiego i turystyki, obrazowo i interaktywnie prezentująca środowisko przyrodnicze Morza Bałtyckiego oraz bogatą tradycję regionu. Znajdziemy tu m.in.:

 • Systemy dla najmłodszych, np. umożliwiające układanie wirtualnych puzzli.
 • Magic Wall – interaktywna ściana, przedstawiająca ciekawostki dot. przyrody nadmorskiej (roślin, zwierząt, fal, wiatrów).
 • Przebieralnia – wirtualna przebieralnia, wykorzystująca technologię Kinect. Stanowisko umożliwia zwiedzającym poznanie tradycyjnych strojów rybackich i historycznych strojów kąpielowych.
 • Makieta Bałtyku – aplikacja dotykowa dedykowana na makietę Bałtyku (edukacyjną makietę Morza Bałtyckiego wykonaną w postaci podświetlanego stołu). Całość została pięknie zsynchronizowana ze światłem oraz dźwiękiem.
 • Stanowisko „Wyciąganie liny” – symulacja, dająca możliwość wyciągania ryb i ich połowu. Aplikacja zsynchronizowana z mechaniczną wyciągarką liny.
 • Stanowisko „Przechyły kutra” – projekcja multimedialna (animacja) połączona z pracą silników na makiecie kutra. Wykonaliśmy trzy stopnie falowania morza i dopasowaliśmy animacje do przygotowanej makiety.
 • Materiały video z udziałem wieloletnich mieszkańców Chłopów i Mielna, opowiadających o historii regionu, turystach i zmianach, jakie zachodziły w ich otoczeniu w ciągu wielu lat.
 • Quizy edukacyjne – przygotowanie angażujących quizów do aplikacji dla dzieci, sprawdzających wiedzę o regionie.
Wybrane atrakcje turystyczne
Uchylając tylko rąbka tajemnicy, poniżej przedstawionych zostało tu tylko  kilka z atrakcji turystycznych naszych okolic, resztę z nich  z obszerniejszymi opisami znajdą Państwo w specjalnie przygotowanym folderze z atrakcjami na terenie ośrodka- dzieci oraz amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele wycieczkowych inspiracji!
skarbnica wnetrze.jpg skarbnica parter.jpg silownia.jpg
 • Pod Szklaną Wydmą
  Chłopy, ul. Kapitańska 17
 • Kontakt telefoniczny:
  +48 696 909 880
 • Napisz do nas:
  biuro@chlopy.net
© Pod Szklaną Wydmą. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk