Pokoje nad morzem w Chłopach

Rezerwacja: +48 692 923 149

Cudze chwalicie, swego nie znacie

A Ty? Czy byłeś już kiedyś w Chłopach?

szeroka-plaza3-300x225.jpgOdkryj co jeszcze nie odkryte! Chłopy nie są jeszcze tak często wybieranym miejscem na letni odpoczynek, co się wyraźnie zmienia z roku na rok-widać wzrastające zainteresowanie tą miejscowością. Bo i jest czym się zainteresować, ciężko poznać tutejszy klimat i atmosferę i nie zakochać się w tym nadmorskim zakątku… Ta wieś rybacka, pochodząca prawdopodobnie z XII w., posiada nadal funkcjonującą przystań rybacką typu plażowego- bodajże najbardziej zatłoczone miejsce w Chłopach, gdy rybacy ledwie co przypływają do brzegu o świcie a turyści już wyciągają ręce po świeżą, bałtycką rybkę. Co jeszcze sprawia, że Chłopy posiadają magnetyczne „coś”? Może niska zabudowa miejscowości? Może ciepłe złoża wód solankowych? Może niewielkie odległości między plażą, smażalniami, lasem a innymi wartymi odwiedzenia miejscami? Może urok zachodzącego słońca nad polskim morzem z drobnopiaszczystą, bezkamienistą plażą lub na przepięknym, nowym molo? A może fakt, że Chłopy położone są  na 16-tym południku? Być może. Nie byłyby to jednak te same Chłopy bez złociście wysmażonej, według wypróbowywanego od wielu lat sposobu, o niepowtarzalnym smaku i gwarantowanej jakości ryby u Henryka Włodyki (w lata nieparzyste przy ul. Kapitańskiej 49, naprzeciw dawnego „Zefira”). Ale co tu wiele opowiadać – to obowiązkowy „punkt programu”, gdy już tu będziecie! Tego się nie da tak po prostu opisać… Spytajcie tych, co tu wracają co roku.

Same Chłopy zachowując swój unikatowy klimat oferują jednak swym Gościom co roku większy komfort, wygodę i moc atrakcji! W ostatnim okresie powstał gminny plac zabaw dla dzieci i siłownia pod chmurką, molo wraz z odnowioną przystanią rybacką. Nie można przegapić również cyklicznych imprez kulturalnych od wiosny do jesieni: Dnia Morza, Dnia Ryby czy Rybackiej Wioski Tematycznej

Serdecznie zapraszamy!

Atrakcje, czyli tego nie możesz przegapić!

Trasy piesze, nordic walking i rowerowe

jez-czarne-2010-92-300x225.jpgOkoliczne lasy zachęcają do długich spacerów – zarówno plażą, jak i równolegle lasem-czy to stronę Sarbinowa (1,5km) i Gąsek (6km) czy też w przeciwną do Mielna (4km). Dla naszych gości nieodpłatnie pozostają do dyspozycji  rowery i kije Nordic Walking oraz zróżnicowane, ale wszystkie tak samo piękne trasy lasem, plażą, wzdłuż jeziora:
 1. Mała Pętla (7 km): Sarbinowo – Chłopy – Mielenko
 2. Pętla Ustronie (12 km): Sarbinowo – Gąski – Ustronie Morskie – Sianożęty
 3. Duża Pętla Wiatrakowa (39 km): Sarbinowo – Chłopy – Mielenko – Mielno – Unieście – Łazy.
 4. Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 (zielony – 91,2 km): Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Dąbki – Żukowo Morskie -Darłowo – Darłówko

Miejscowość Chłopy

Ta malownicza wieś i zarówno osada rybacka środkowozachodniego wybrzeża, leżąca między Mielnem (4km) a Sarbinowem (1,5km), w odległości 15km od Koszalina i 30km od Kołobrzegu,  została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowany układ urbanistyczny (szczytowe usytuowanie domów w stosunku do drogi wiejskiej).

foka-w-chlopach-71-300x225.jpgPierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIII wieku. Nazywała się wtedy Borem, prawdopodobnie od rozległych borów, które ją otaczały. Obecna nazwa Chłopy jest wynikiem spolszczenia niemieckiej nazwy Bauerhufen, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „chłopskie włóki”. Z kronik niemieckich wynika, że już od 1840 roku wieś była uznawana za kąpielisko morskie-jak widać na zdjęciu obok po dziś dzień z atutów tutejszych kąpieli korzystają nawet foki (zdj. z roku 2012)! Chłopy są jedyną zachowaną wsią rybacką z portem plażowym w Polsce, do dziś też znajduje się tu kilka XIX-wiecznych obiektów budownictwa szachulcowego. We wsi znajduje się podziemne złoże wód solankowych, odkryte w latach 1965-196, w czasie poszukiwań ropy naftowej. Leży na głębokości 875 m a jego temperatura wynosi 19,5 °C przy wylocie. Do osobliwości przyrodniczych należy aleja leszczyny tureckiej, drzewiastej, porastającej odcinek szosy z Mielenka do Chłopów.

Obecnie wieś liczy sobie niewiele ponad dwustu mieszkańców, większość z nich trudni się rybołówstwem, prowadzi smażalnie ryb lub sezonowe usługi noclegowo-turystyczne.

W sezonie letnim miejscowość ożywa, czynne są  smażalnie, kioski z upominkami, kilka sklepów spożywczych, wypożyczalnie rowerków 4-kołowych, atrakcje dla dzieci, a wieczorami mamy okazję potupać w rytm muzyki na świeżym powietrzu (w zasadzie jednak brak jest typowych lokalów dyskotekowych, dzięki czemu wszechobecny hałas nocny  charakterystyczny dla większych miejscowości letnich obcy jest naszym turystom). Czystą wodę i spokój okolicy doceniają nawet odwiedzające nas od czasu do czasu foki. Rybacy również mogą wiele opowiedzieć o tych mieszkańcach Bałtyku!

Dla miłośników aktywnego trybu spędzania wakacji – prócz przysiadów na plażowy leżak- w Chłopach czeka wiele możliwości. Począwszy od jogi na plaży joggingu brzegiem morza, przez spacery Nordic Walking, po wycieczki rowerowe (zarówno w kije Nordic Walking jak i rowery zaopatrzysz u nas nieodpłatnie, podobnie z zajęciami jogi!). W Chłopach poćwiczysz na nowo otwartej siłowni pod chmurką (największej tego typu na wybrzeżu, z 32-ma stanowiskami!), Twoje dzieci pobawią się na równiez nowym placu zabaw; polatasz również na motolotni, wybierzesz się na przejażdżkę konną, popływasz rowerkiem wodnym/bananem/ łódką-także na pobliskim Jeziorze Jamno w Mielnie. Również miłośnicy wędkarstwa znajda tu coś dla siebie!

16 południk

W czasie spacerów  zapraszamy do zapoznania się z dziejami naszego regionu-np. w samej miejscowości rozmieszczone jest kilkanaście tablic informujących o dziejach tej jedynej w swoim typie osady nadmorskiej. Tablice powstały dzięki działalności Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk” (nazwa stowarzyszenia pochodzi od 16-go południka przebiegającego  przez teren miejscowości-miejsce to oznaczone jest pamiątkowym głazem na odcinku leśnej drogi na Mielno, zaopatrzone ławeczką dla chwili wytchnienia. W krótkim czasie swojego istnienia „16-ty Południk” zorganizował i wprowadził do kalendarza cyklicznych imprez w naszej miejscowości: Stół Wielkanocny oraz Festyn z okazji Dni Morza oraz Dnia Ryby (przy współudziale miejscowych rybaków, połączony z mszą święta odbywającą się na plaży i święceniem kutrów rybackich). Dla bliższych informacji zapraszam na stronę internetową stowarzyszenia: www.16poludnik.pl.
Wybrane atrakcje turystyczne
Uchylając tylko rąbka tajemnicy, poniżej przedstawionych zostało tylko  kilka z atrakcji turystycznych naszych okolic, resztę z nich  z obszerniejszymi opisami znajdą Państwo w specjalnie przygotowanym folderze z atrakcjami na terenie ośrodka- dzieci oraz amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele wycieczkowych inspiracji!
 • pobliskie miejscowości turystyczne: 1,5km Sarbinowo, 4km Mielno, 6km Gąski, 15km Koszalin (miasto powiatowe), 30km Kołobrzeg;Sarbinowo
 • Jezioro Borowinowe (ok. 30km)
 • latarnia morska: w Gąskach (6km, najwyższa na Pomorzu) oraz Kołobrzegu (30km);
 • Park Wodny w Koszalinie -w razie niepogody (15km)
Katalog atrakcji w Gminie Mielno - http://www.mielno.pl/zakladka/zawartosc/104/atrakcje-turystyczne/
Sport i rekreacja - http://www.cit.mielno.pl/zakladka/zawartosc/13/sport-i-rekreacja/
 • Pod Szklaną Wydmą
  Chłopy, ul. Kapitańska 17
 • Kontakt telefoniczny:
  +48 94 316 56 52
 • Kontakt telefoniczny:
  +48 692 923 149
© Pod Szklaną Wydmą. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk