Cudze chwalicie, swego nie znacie
A Ty? Czy byłeś już kiedyś w Chłopach?
Odkryj co jeszcze nie odkryte! Chłopy nie są jeszcze tak często wybieranym miejscem na letni odpoczynek, co się wyraźnie zmienia z roku na rok-widać wzrastające zainteresowanie tą miejscowością. Bo i jest czym się zainteresować, ciężko poznać tutejszy klimat i atmosferę i nie zakochać się w tym nadmorskim zakątku… Ta wieś rybacka, pochodząca prawdopodobnie z XII w., posiada nadal funkcjonującą przystań rybacką typu plażowego- z dwupoziomowym molo. W lecie od świtu, gdy rybacy ledwie co przypływają do brzegu, turyści ustawiają się tu w kolejce po świeżą, bałtycką rybkę. Co jeszcze sprawia, że Chłopy posiadają magnetyczne „coś”? Może niska zabudowa miejscowości? Może ciepłe złoża wód solankowych? Może niewielkie odległości między plażą, smażalniami, lasem a innymi wartymi odwiedzenia miejscami? Urok zachodzącego słońca nad polskim morzem z drobnopiaszczystą plażą? A może fakt, że Chłopy położone są na 16-tym południku? Tego się nie da tak po prostu opisać… Spytajcie tych, co tu wracają co roku ;)Atrakcje, czyli tego nie możesz przegapić!
Trasy piesze, nordic walking i rowerowe
Okoliczne lasy zachęcają do długich spacerów – zarówno plażą, jak i równolegle lasem-czy to stronę Sarbinowa (1,5km) i latarni w Gąskach (6km) czy też w przeciwną do Mielna (4km). Dla naszych Gości nieodpłatnie pozostają do dyspozycji rowery i kije Nordic Walking oraz zróżnicowane, ale wszystkie tak samo piękne trasy lasem, plażą, wzdłuż jeziora:- Mała Pętla (7 km): Sarbinowo – Chłopy – Mielenko
- Pętla Ustronie (12 km): Sarbinowo – Gąski – Ustronie Morskie – Sianożęty
- Duża Pętla Wiatrakowa (39 km): Sarbinowo – Chłopy – Mielenko – Mielno – Unieście – Łazy.
- Odnowiony w 2019 roku Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 (zielony – 91,2 km): Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Dąbki – Żukowo Morskie -Darłowo – Darłówko
Miejscowość Chłopy
Ta malownicza wieś i zarówno osada rybacka środkowozachodniego wybrzeża, leżąca między Mielnem (4km) a Sarbinowem (1,5km), w odległości 15km od Koszalina i 30km od Kołobrzegu, została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowany układ urbanistyczny .Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIII wieku. Nazywała się wtedy Borem, prawdopodobnie od rozległych borów, które ją otaczały. Obecna nazwa Chłopy jest wynikiem spolszczenia niemieckiej nazwy Bauerhufen, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „chłopskie włóki”. Z kronik niemieckich wynika, że już od 1840 roku wieś była uznawana za kąpielisko morskie-jak widać na zdjęciu obok po dziś dzień z atutów tutejszych kąpieli korzystają nawet foki (zdj. z roku 2012)! Chłopy są jedyną zachowaną wsią rybacką z portem plażowym w Polsce, do dziś też znajduje się tu kilka XIX-wiecznych obiektów budownictwa szachulcowego. We wsi znajduje się podziemne złoże wód solankowych, odkryte w latach 1965-196, w czasie poszukiwań ropy naftowej. Leży na głębokości 875 m a jego temperatura wynosi 19,5 °C przy wylocie. Do osobliwości przyrodniczych należy aleja leszczyny tureckiej, drzewiastej, porastającej odcinek szosy z Mielenka do Chłopów.
Obecnie wieś liczy sobie niewiele ponad dwustu mieszkańców, większość z nich trudni się rybołówstwem, prowadzi smażalnie ryb lub sezonowe usługi noclegowo-turystyczne. W sezonie letnim miejscowość ożywa, czynne są smażalnie, kioski z upominkami, kilka sklepów spożywczych, wypożyczalnie rowerków 4-kołowych, atrakcje dla dzieci, a wieczorami mamy okazję potupać w rytm muzyki na świeżym powietrzu (w zasadzie jednak brak jest typowych lokalów dyskotekowych, dzięki czemu wszechobecny hałas nocny charakterystyczny dla większych miejscowości letnich obcy jest naszym turystom). Czystą wodę i spokój okolicy doceniają nawet odwiedzające nas od czasu do czasu foki. Rybacy również mogą wiele opowiedzieć o tych mieszkańcach Bałtyku!
Dla miłośników aktywnego trybu spędzania wakacji – prócz przysiadów na plażowy leżak- w Chłopach czeka wiele możliwości. Począwszy od jogi na plaży joggingu brzegiem morza, przez spacery Nordic Walking, po wycieczki rowerowe. W Chłopach poćwiczysz na nowo otwartej siłowni pod chmurką (największej tego typu na wybrzeżu, z 32-ma stanowiskami!), Twoje dzieci pobawią się na równiez nowym placu zabaw; polatasz również na motolotni, wybierzesz się na przejażdżkę konną, popływasz rowerkiem wodnym/skuterem/ łódką-także na pobliskim Jeziorze Jamno w Mielnie. Również miłośnicy wędkarstwa znajda tu coś dla siebie.
Same Chłopy zachowując swój unikatowy klimat oferują jednak swym Gościom co roku większy komfort, wygodę i moc atrakcji!
16 południk
W czasie spacerów zapraszamy do zapoznania się z dziejami naszego regionu-np. w samej miejscowości rozmieszczone jest kilkanaście tablic informujących o dziejach tej jedynej w swoim typie osady nadmorskiej. Tablice powstały dzięki działalności Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk” (nazwa stowarzyszenia pochodzi od 16-go południka przebiegającego przez teren miejscowości-miejsce to oznaczone jest pamiątkowym głazem na odcinku leśnej drogi na Mielno, zaopatrzone ławeczką dla chwili wytchnienia. W krótkim czasie swojego istnienia „16-ty Południk” zorganizował i wprowadził do kalendarza cyklicznych imprez w naszej miejscowości: Stół Wielkanocny oraz Festyn z okazji Dni Morza oraz Dnia Ryby (przy współudziale miejscowych rybaków, połączony z mszą święta odbywającą się na plaży i święceniem kutrów rybackich). Dla bliższych informacji zapraszam na stronę internetową stowarzyszenia: www.16poludnik.pl.Multimedialna Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach
Chłopy są najprawdopodobniej jedyną wsią w Polsce, w której zachował się tradycyjny układ rybackiej osady z XIX wieku. Zainteresowanych historią tej miejscowości zapraszamy do Skarbnicy Wioski Rybackiej. Ten nowo otwarty obiekt znajduje się przy ulicy Morskiej. Można tam nie tylko zobaczyć lokalne pamiątki związane z tradycjami rybackimi, ale też doświadczyć sztormu na kutrze oraz wysłuchać historii osady. Skarbnica Wioski Rybackiej to nowo powstały obiekt w Chłopach, łączący funkcje muzealne i edukacyjne. W budynku zgromadzone są lokalne pamiątki, związane głównie z tradycjami rybackimi. Część multimedialna ekspozycji ukazuje zagadnienia dotyczące Morza Bałtyckiego, ekologii, środowiska morskiego i turystyki, obrazowo i interaktywnie prezentująca środowisko przyrodnicze Morza Bałtyckiego oraz bogatą tradycję regionu. Znajdziemy tu m.in.:
- Systemy dla najmłodszych, np. umożliwiające układanie wirtualnych puzzli.
- Magic Wall – interaktywna ściana, przedstawiająca ciekawostki dot. przyrody nadmorskiej (roślin, zwierząt, fal, wiatrów).
- Przebieralnia – wirtualna przebieralnia, wykorzystująca technologię Kinect. Stanowisko umożliwia zwiedzającym poznanie tradycyjnych strojów rybackich i historycznych strojów kąpielowych.
- Makieta Bałtyku – aplikacja dotykowa dedykowana na makietę Bałtyku (edukacyjną makietę Morza Bałtyckiego wykonaną w postaci podświetlanego stołu). Całość została pięknie zsynchronizowana ze światłem oraz dźwiękiem.
- Stanowisko „Wyciąganie liny” – symulacja, dająca możliwość wyciągania ryb i ich połowu. Aplikacja zsynchronizowana z mechaniczną wyciągarką liny.
- Stanowisko „Przechyły kutra” – projekcja multimedialna (animacja) połączona z pracą silników na makiecie kutra. Wykonaliśmy trzy stopnie falowania morza i dopasowaliśmy animacje do przygotowanej makiety.
- Materiały video z udziałem wieloletnich mieszkańców Chłopów i Mielna, opowiadających o historii regionu, turystach i zmianach, jakie zachodziły w ich otoczeniu w ciągu wielu lat.
- Quizy edukacyjne – przygotowanie angażujących quizów do aplikacji dla dzieci, sprawdzających wiedzę o regionie.
Uchylając tylko rąbka tajemnicy, poniżej przedstawionych zostało tu tylko kilka z atrakcji turystycznych naszych okolic, resztę z nich z obszerniejszymi opisami znajdą Państwo w specjalnie przygotowanym folderze z atrakcjami na terenie ośrodka- dzieci oraz amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele wycieczkowych inspiracji!
Wybrane atrakcje turystyczne
Uchylając tylko rąbka tajemnicy, poniżej przedstawionych zostało tylko kilka z atrakcji turystycznych naszych okolic, resztę z nich z obszerniejszymi opisami znajdą Państwo w specjalnie przygotowanym folderze z atrakcjami na terenie ośrodka- dzieci oraz amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele wycieczkowych inspiracji!
- pobliskie miejscowości turystyczne: 1,5km Sarbinowo, 4km Mielno, 6km Gąski, 15km Koszalin (miasto powiatowe), 30km Kołobrzeg;Sarbinowo
- Jezioro Borowinowe (ok. 30km)
- latarnia morska: w Gąskach (6km, najwyższa na Pomorzu) oraz Kołobrzegu (30km);
- Park Wodny w Koszalinie -w razie niepogody (15km)
- ogrody Hortulus, Ogród Botaniczny w Niegoszczy
- ...i wiele innych!